Schroth terápia a scoliosis kezelésére
A Schroth terápia egy speciális fizioterápiás módszer, melyet az egyik leghatékonyabb terápiának tartanak a gerincferdülés, tartás zavarok és a Scheuermann kezelésére.
A módszert egy német gyógytornász Katharina Schroth fejlesztette ki a 20.század elején. Schrothnak gerincferdülése volt, saját testi-lelki gyötrelmei miatt kereste a megoldást a scoliosis “gyógyítására”. Rájött, hogy megfelelő testhelyzetekkel, izomműködéssel és irányított légzés technikával ki tudja egyenesíteni scoliosisát.
A Schroth terápia hatékonyságát számos kutatás alátámasztja, világszerte ismert és elismert kezelési módszer.
A Schroth terápia főbb jellemzői:
- Egyéni kezelés: Minden páciens esetét egyedileg értékeljük, figyelembe véve a gerincferdülés fokát, irányát, a páciens életkorát, egyéb egészségi állapotát stb.
- Speciális légzőgyakorlatok: A terápia során kiemelkedő szerepet kap a légzés, mivel a helyes légzéstechnika segíthet a bordakosár, hátigerinc korrigálásában, stabilizálásában ezáltal a testtartás javításában.
- Izomerősítés: Aszimmetrikus izomerősítést végzünk, hogy a gerincoszlop megfelelő helyzetben maradhasson. A túlnyúlt, ezáltal gyengült izmokat erősítjük, a rövidült, feszesebb izmokat nyújtjuk.
- Helyes testtartás: A páciensek megtanulják, hogyan tartsák testüket helyesen a mindennapi életben, ami hozzájárul a gerinc állapotának javításához.
A felsorolásból is látható, hogy egy igen komplex kezelésről van szó, ami megkívánja a pácienstől a koncentrációt, testtudatot és a kitartást. Éppen ezért kb. 10-12 éves kortól alkalmazzuk Schroth módszereit.
A kezeléssel egyidejűleg pedig fontosnak tartom az egyéb általános, dinamikus mozgás formákat, állóképességet fokozó testedzéseket! A scoliosis mértékétől, életkortól stb. függően változhat, hogy kinek milyen sportot ajánlunk. Általánosságban annyi elmondható, hogy inkább szimmetrikus sportok legyenek.
Az én személyes tapasztalatom az, hogy inkább túl keveset mozognak a fiatalok. Ezért amíg nem befolyásolja negatívan a görbületet, én kevés dologról szoktam lebeszélni őket, sőt… 🙂 A testnevelés óra alól sem szükséges ilyenkor a teljes felmentés!


